Wszywka alkoholowa – czy jest się czego bać?

Wszywka alkoholowa – czy jest się czego bać?

Jednym z częstych pytań, oprócz definicji i działania wszywki alkoholowej jest fakt, czy zabieg jest bolesny. Kilka czynników sprawia, że wszycie esperalu nie powoduje dyskomfortu i nie przeszkadza w codziennym życiu nawet tuż po zabiegu. 

Czy wszywka alkoholowa boli?

Zabieg wykonywany przy użyciu wszywki alkoholowej nie jest bolesny. Spowodowane jest to znieczuleniem miejscowym. Zawsze podawane jest w obszarze, w którym ma być umieszczony pod skórą lek, czyli zwykle w okolicy pośladka, rzadziej pod łopatką. O to aby zabieg był bezpieczny dla pacjenta dba przede wszystkim lekarz. Umożliwia to wywiad medyczny. Wtedy specjalista może sprawdzić puls, zmierzyć ciśnienie i określić ilość glukozy we krwi. Ważny jest również test trzeźwości. Abstynencja musi trwać przynajmniej 24 godziny, aby wszywka alkoholowa została zaimplantowana. Istotna jest również weryfikacja przeciwwskazań i ich występowania w danym przypadku. Jeśli wszystkie te elementy zostaną dopilnowane, wszycie esperalu nie wywołuje bólu.

Po implantacji wszywki alkoholowej pacjenci również nie odczuwają żadnych dolegliwości. Tylko czas gojenia się rany, który trwa 7-10 dni może wywoływać delikatny ból i uczucie swędzenia. Po zdjęciu szwów lub ich wchłonięciu (zależy od rodzaju) dyskomfort znika. Codzienne czynności nie są problemem, nawet podczas zabliźniania się miejsca po implantacji wszywki alkoholowej. Jazda samochodem, wzmożona koncentracja lub wysiłek fizyczny nie stanowią wyzwania w trakcie leczenia. Ból fizyczny i psychiczny może być odczuwany wyłącznie w momencie spożywania alkoholu. Osoby uzależnione są informowane o działaniu wszywki alkoholowej i świadome konsekwencji. Mimo wszystko na własną odpowiedzialność czasem przerywają trzeźwość.

Źródło: 

Azrin N.H., Sisson R.W., Meyers R., Godley M., Alcoholism treatment by disulfiram and community reinforcement therapy, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0005791682900507.