Detoks alkoholowy, czyli jak skutecznie oczyścić się z alkoholu

Detoks alkoholowy, czyli jak skutecznie oczyścić się z alkoholu

Oczyszczenie ciała po ciągłym nadużywaniu alkoholu (ciągu alkoholowym) nie jest łatwe. Domowe sposoby, ziołowe mieszanki, czy suplementy diety nie zawsze muszą zapewnić odpowiednią regenerację. Ratunkiem w takiej sytuacji jest profesjonalny detoks alkoholowy wykonany przez lekarza.

Co to jest detoks alkoholowy?

Leczenie psychologiczne wykorzystywane jest od lat w przypadku uzależnienia od alkoholu. Ma formę rozmów sam na sam z psychologiem albo grupowych spotkań tak zwanych Anonimowych Alkoholików. Poza terapią lekarze w prywatnych klinikach dają do wyboru także metody farmakologiczne. Oprócz esperalu znaną metodą jest wykonywanie detoksu alkoholowego. Zabieg oznacza podanie pacjentowi wcześniej przygotowanej dożylnej kroplówki. Jej skład i długość podawania zależy od długości nietrzeźwości oraz ogólnego stanu zdrowia. Detoks alkoholowy wykorzystywany jest w chwili uciążliwego kaca lub w celu zatrzymania ciągu alkoholowego. Wykonują go wyłącznie lekarze. Samodzielne próby przeprowadzenia detoksu alkoholowego w domu mogą być nieskuteczne, a przede wszystkim niebezpieczne. W klinice detoksykacja alkoholowa trwa między 3 a 24 godzin.

Co daje detoks alkoholowy?

Do najważniejszych zadań detoksu alkoholowego należą oczyszczenie, regeneracja i stabilizacja stanu zdrowia. Podawana mieszanka witamin, soli mineralnych, elektrolitów oraz innych odżywczych substancji stopniowo stawia na nogi. Pacjenci przestają odczuwać większość skutków spożywania alkoholu (niektóre wymagają leczenia). Poprawa widoczna jest natychmiast, ale pełna regeneracja może trwać parę dni. Stan ten nie zmienia się, jeśli pacjent nie wróci do nałogu. Przeprowadzenie detoksu alkoholowego nie gwarantuje jednak, że chęć spożywania alkoholu i powody uzależnienia miną po zabiegu.