Wszywka alkoholowa – definicja i znaczenie

Wszywka alkoholowa – definicja i znaczenie

Badania wykazują, że ok. 600-800 tysięcy Polaków to alkoholicy. Osoby uzależnione decydują się na różne rodzaje leczenia. Oprócz terapii popularna jest wszywka alkoholowa, zwana również esperalem. Co to za lek i jak działa na alkoholików?

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa nazywana także esperalem to jeden ze sposób farmakologicznych stosowanych podczas leczenia alkoholizmu. Lek ze względu na swoje działanie wywołuje wstręt do alkoholu oraz niechęć do przerwania abstynencji. Wygląda jak tabletka. Lekarstwo można przyjmować jak zwykłe kapsułki. Wymaga to jednak od uzależnionych systematyczności oraz zachowania odpowiednich dawek oraz godzin stosowania. Esperal ma również formę wszywki alkoholowej. Nazwa ma związek ze sposobem wykonywania zabiegu. Lek umieszczany jest pod skórą, a rana zostaje na stałe zaszyta nićmi chirurgicznymi. Przez to wygląda to tak, jakby esperal był wszyty w ciało człowieka. Jedynym skutkiem ubocznym wszywki alkoholowej jest złe samopoczucie w momencie picia. Esperal jest jednak wszywany, aby powstrzymywać przed nadużywaniem alkoholu. Dlatego trzeba być gotowym na konsekwencje związane z przerwaniem abstynencji.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Pacjent przypomina sobie o wszywce alkoholowej w momencie napicia się alkoholu. Po ok. 5-10 minutach od przerwania trzeźwości pojawiają się pierwsze symptomy kaca, lecz o wiele silniejszego niż zazwyczaj. Trwa to przez maksymalnie 10 godzin. Powodem tego jest osłabienie metabolizmu alkoholu we krwi. W związku z tym człowiek natychmiast odczuwa skutki zatrucia się alkoholem. Wraz ze zwiększającą się ilością wypijanych trunków, osoba uzależniona silniej naraża swój organizm, psychikę, a nawet życie. Wszywka alkoholowa działa nieprzerwanie przez 8-12 miesięcy.

Serdecznie zapraszamy do implantacji wszywki alkoholowej u naszego partnera Disulmed Wrocław. Wskazówki dojazdu do ich placówki znajdą Państwo pod linkiem https://goo.gl/maps/yL287wjk8ADktTRH9.